top of page
WhatsApp_Image_2022-04-20_at_10.50.56_AM-removebg-preview.png

PEDODONTİ

 • Ağrıyı azaltacak bir şeyler

Başka hiç bir şey işe yaramazsa parasetamol işinizi kolaylaştıracaktır. Doz ayarlaması için doktorunuza danışın. Doktorunuz önermediği sürece bebeğinizin dişetlerine başka bir şey sürmeyin. Bunun içine alkollü içecekler de dahildir.

Çocukların genel sağlık tablosunda dişlerin önemli bir yeri vardır. Her bakımdan gelişmekte oldukları için iyi beslenmeye dolayısıyla da sağlıklı dişlere ihtiyaçları vardır. İlerlemiş çürükler ve kötü ağız hijyeni çocuklarda diş iltihaplanmalarına sebep olur; bu da halsizlik, ateş gibi sonuçlar doğurabilir. 

Süt dişleri: Bebek dişlenmeye 6. aydan itibaren başlar. İlk olarak genellikle alt süt kesici dişler sürer. Süt dişlerinin sürme periyodu 18 – 30 aylar arasında tamamlanır.

Dişlerinin tamamı sürdüğü zaman çocuğun ağzında toplam 20 adet süt dişi vardır.

Sürekli dişler: Çocuklarda sürekli dişlenme 6 yaşından itibaren 1. büyük azı dişi ile başlar. Bu diş en arkadaki süt azısının gerisinden sürer, ve genellikle veliler tarafından süt dişi zannedilerek ihmal edilir. Bu yüzden erken kayıplar olur. Sürekli dişlenme periyodu 20 yaş dişleri sürdüğünde tamamlanmış olur.

ÇOCUKLARDA DİŞ ÇIKARMA

Dişler Ne Zaman Çıkar? 

Ortalama olarak ilk diş 7. ay ortalarında belirir.Ancak bazan ilk diş üçüncü ayda erkenden ortaya çıkarken, bazan da on ikinci ay, hatta sonrasına sarkabilir. Dişlerin çıkışı genellikle kalıtsal düzene uyar, yani sizin veya eşinizin dişleri erkenden çıkmışsa bebeğinizde de aynı şekilde olması olasıdır. Alttaki şekilde süt dişlerinin ortalama çıkış zamanlarını görebilirsiniz.

pedodonti_clip_image002.jpeg
dogaldisleme.jpeg

Dişler Çıkarken Neler Olur? 

Diş çıkarma belirtileri dişlerin kendisinden iki-üç ay önce ortaya çıkabilir. Bu semptomlar çocuktan çocuğa değişir ve aslında bunların neler oldukları ve ne kadar ağrı verdikleri konusundaki görüşler de doktordan doktora değişmektedir. Ancak genellikle diş çıkaran bir bebeğin şu tecrübeleri yaşayabileceği kabul edilmektedir.

 • Salya akıtmak

Birçok bebek iki buçuk-üç aylıktan başlayarak salya akıtır.Diş çıkarma bunu bazı bebeklerde diğerlerine göre daha çok arttırmaktadır.

 • Çene ya da yüzde kızarıklık

Bol salya akıtan bir bebekte ,çenede ve ağız çevresinde sürekli salya temasının yarattığı tahrişe bağlı olarak deride kızarıklık ya da çatlakların oluşması şaşırtıcı değildir. Bunu önlemek için gün boyunca periyodik olarak salyayı nazikçe silin ,bebeğiniz uyurken akan salyayı emmesi için de yatak çarşafının altına bir havlu koyun. Deride kuruma belirdiğinde yumuşak bir deri kremi ile o bölgeyi sürekli nemli tutun.

 • Hafif öksürük

Aşırı salya bebeğin zaman zaman tıkanmasına ve öksürmesine yol açabilir. Bebeğiniz soğuk algınlığı ,nezle ya da alerji belirtileri göstermiyorsa bunda endişelenecek bir durum yoktur. Bebeklerin dikkat çekmek ya da ses repertuarlarını zenginleştirmek için öksürüğü sürdürmeleri sık görülen bir durumdur.

 • Isırma

Bu durumda bir ısırık düşmanlık belirtisi değildir. Diş çıkaran bir bebek eline geçen her şeyi - bu kendi eli ,annesinin memesi ,yabancı birinin parmağı olabilir - ağzına sokarak dişetlerini rahatlatmaya çalışır.

 • Ağrı

Çıkmakta olan bir dişin baskısı altında diş etinde enflamasyon gelişir. Bu durum bazı bebeklerde dayanılmaz ağrılara yol açarken bazılarında hiç sorun oluşturmayabilir. İlk diş ve azı dişleri çıkarken en fazla sıkıntı yaratan dişlerdir.

 • Huzursuzluk

Enflamasyon arttıkça ve keskin diş yüzeye yaklaştıkça bebeğin dişetindeki ağrı sürekli bir hal alabilir. Kronik ağrısı olan herkes gibi sıkıntılı olabilir ve kendi normal halinden uzaklaşabilir. Bu huzursuzluk bazan haftalar boyunca sürebilir.

 • Beslenmeyi reddetme

Diş çıkarmakta olan bir bebek beslenmeyi reddedebilir. Katı yiyeceklere başlamış olan bir bebek bir süreliğine bu yiyeceklere karşı olan ilgisini yitirebilir. Ancak bu sizi endişelendirmemelidir. Çünkü bebeğiniz sıvı gıdalardan da gerekli besinleri alır ve dişi çıktıktan sonra iştahı yerine gelecektir.

 • İshal

Bunun diş çıkarma ile olan ilgisi çok şüphelidir. Bazı anneler her diş çıkardığında bebeklerinin ishal olduğunu söylerler. Bazı doktorlar büyük olasılıkla artmış tükrük salgısı nedeniyle diş çıkarmayla barsak hareketleri arasında bir bağıntı olduğunu düşünürler. Bazı doktorlar ise böyle bir bağıntının olduğunu kabul etmek istemezler ; belki de annelerin her ishali diş çıkarmaya bağlayarak önemli gastointestinal bozuklukların göz ardı edilebileceğinden çekindikleri için böyle davranırlar. Diş çıkardığı dönemde bebeğinizin dışkısının sulu olabileceğini bilin , ama iki dışkılamadan daha uzun süren ishali mutlaka doktorunuza bildirin.

 • Ateş

Ateş de tıpkı ishal gibi doktorların diş çıkarmayla bağıntılı olduğu konusunda tereddütle yaklaştıkları bir belirtidir. Diş etlerindeki enflamasyon nedeniyle 38 C'nin altındaki bir ateş diş çıkarmaya eşlik edebilir. Yine de bebeğinizin ateşi varsa diğer zamanlarda ne yapıyorsanız öyle davranın ve iki günde azalmazsa doktorunuza haber verin.

 • Uykusuzluk

Diş çıkarmakta olan bir bebek beslenmeyi reddedebilir. Katı yiyeceklere başlamış olan bir bebek bir süreliğine bu yiyeceklere karşı olan ilgisini yitirebilir. Ancak bu sizi endişelendirmemelidir. Çünkü bebeğiniz sıvı gıdalardan da gerekli besinleri alır ve dişi çıktıktan sonra iştahı yerine gelecektir.

 • Dişeti hematomu

Bazan çıkan bir diş dişetinde kanamaya neden olabilir , bu da mavimtrak bir leke olarak görülür. Bu hematomlar için endişelenmeye gerek yoktur ve tıbbi girişim gerektirmeden kendiliklerinden düzelirler. Soğuk kompres acıyı azaltıp iyileşmeyi hızlandırabilir.

 • Kulak çekiştirme , yanak kaşıma

Dişetlerindeki ağrı sinir yolları boyunca kulak ve yanağa yansıyabilir. Bebeklerin kulak enfeksiyonu olduğunda da kulaklarını çekiştirdiklerini unutmamak gerekir. Bebeğiniz diş çıkarsa bile kulak enfeksiyonundan kuşkulanıyorsanız doktorunuza danışın.

Diş Çıkarken Neler Yapmalı? 

Onlarca denenmiş tedavi yöntemi vardır. Bazıları işe yarar , bazıları yaramaz. Aşağıdakilerden bazılarını siz de deneyebilirsiniz 

 • Çiğneyecek bir şeyler vermek

Burada besin değerinden çok dişetlerindeki basıncı rahatlatmak amaçlanmaktadır. Bu nedenle de çiğnenen şey soğuk olursa yararı artar. Dondurulmuş çörek , soğuk bir muz , veya havuç , bir tülbente sarılmış buz parçası , lastik bir diş halkası. Bebeğinize çiğnemesi için ne verirseniz verin mutlaka yanında bulunun ve oturur pozisyonda olmasını sağlayın.

 • Dişlerini kaşıyabileceği şeyler

Bazı bebekler başlangıçtaki acı nedeniyle itiraz edebilir. Fakat bir süre sonra acı yerini rahatlamaya bırakır.

 • Soğuk içecekler

Bebeğinize bir biberon soğuk su verin. Biberonu reddederse bardakla vermeye çalışın. Bu sayede bebeğinizin su ihtiyacını da karşılamış olur ve ishal veya artmış salyayla kaybettiği sıvıyı yerine koyarsınız.

 • Soğuk yiyecekler

Buzdolabında soğutulmuş şeftali püresi, elma püresi, yoğurt, bebeğinize oda ısısındaki yiyeceklerden daha çekici gelebilir.

DİŞLERİN BAKIMI VE KORUNMASI

Dişlerin bakımına süt dişlenme döneminden itibaren gerekli özenin gösterilmesi lazımdır. “Nasıl olsa değişecek” diye düşünerek süt dişlerinin bakımının ve tedavisinin ihmal edilmesi yanlıştır. Gerekli durumlarda süt dişlerinin dolgusu ve diğer tedavilerinin yapılması zamanından önce bu dişin kaybedilmesini engeller.

Dişler günde en az iki kez iki dakika fırçalanmalıdır. Özellikle akşam yatmadan önce dişlerin fırçalanması çok önemlidir. Uyku sırasında tükürük salgısının miktarı minimuma iner böylelikle tükürüğün dişlerin yüzeyini yıkayıp temizleme özelliği azalır. Bu yüzden ortamdaki bakteri sayısı ve buna paralel olarak ağızdaki asit ortamı artar.Bu da dişlerin çürümesine neden olur.

 

Süt dişlerini çürüğe karşı korumanın bir başka yolu da çürüğe meyilli olan derin girintili süt ve sürekli azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerinin fissür örtücü maddeler ile diş hekimi tarafından kaplanmasıdır. Fissür örtücü maddeler bulundukları ortama fluor salınımı yaparlar. Böylelikle çürüğe daha dirençli yüzeyler oluşur.Uygulaması da çok kolay olduğundan çocukların diş hekimi ile tanışması açısından en kolay yöntemdir. Temizlenmesi güç olan bölgeler kapatılmış olacağından çürük oluşma riski de minimuma inecektir.

Çocuğun ileride iyi bir ağız sağlığına sahip olabilmesi için diş hekimi ve ailenin elele vermesi gereklidir.

bottom of page