top of page
Implant-Dis-Tedavisi.jpg

İMPLANT NEDİR ?

Alınan her türlü önleme karşın dişlerinizden birini veya bir kaçını çeşitli sebeplerle kaybetmiş olabilir veya kaybedebilirsiniz. Bu nedenler arasında: diş eti hastalıkları, ilerlemiş çürükler ve travmayı sayabiliriz.

ÇEKİLMİŞ OLAN DİŞLERİN YERİNE NE YAPABİLİRİZ ?

• Köprü
• Hareketli bir protez
• İmplant

Köprü; eksik bir veya birkaç dişin önündeki ve arkasındaki sağlıklı dişlerden destek alınarak hazırlanan, hekim tarafından yapıştırılan, hastanın çıkartamayacağı sabit protezlerdir.

Hareketli Protez; eksik diş alanlarının köprü yapılamayacak kadar geniş olduğu hallerde uygulanan, hasta tarafından takılıp çıkarılabilen bir protez tipidir.

İmplant; köprü ve hareketli proteze alternatif bir yöntemdir. Diş eksikliklerinin köprü ve hareketli protezdekinden farklı olarak dişlerin köklerinin de taklit edilerek tamamlandığı özel bir protez tipidir.

İMPLANT NEDİR ?

implant1.jpeg
implant2.jpeg
implant3.jpeg

İmplant diş eksikliği olan bölgelerde dişin kökünün görevini görecek titanyum vidaların yerleştirildiği bir uygulamadır. Bu titanyum vida çeneye yerleştirildikten sonra etrafının kemikle dolması ve kemiğe iyice kaynaması için 6 – 8 hafta beklenir. Daha sonra bu vidaya kesik diş biçimini taklit eden bir parça monte edilir ve üzerine diş de yapıldıktan sonra implant uygulaması tamamlanmış olur.

HERKESE İMPLANT UYGULANABİLİR Mİ ?

Bazı durumlarda implant uygulanamayabilir; yetişme çağındaki çocuklar, kanama problemi olanlar, bazı kemik hastalıkları olanlar, ilaç ve alkol bağımlılarına uygulanmamalıdır. Şeker hastalarında ise kan şekeri kontrol altında ise rahatlıkla uygulama yapılabilir.

​​İMPLANTIN UYGULANMASI

İmplantlar çeşitli boy ve çaptadırlar bunlardan hastanın kemik yapısı ve anatomik oluşumlarının durumuna göre en uygun olanı hekim tarafından seçilerek uygulanır.

implant1.jpg
implant2.jpg

Daha sonra bu seçilen implantın kemiğe yerleştirilebilmesi için çene kemiğinde gerekli olan preparasyon yapılır. Bunun için implant ile uyumlu çaplarda olan üretilmiş olan frezler kullanılır. 

implant3.jpg

Bu preparasyon için hazırlanmış olan frezler ( aşındırıcılar) sırası ile uygulanır.Tüm bu işlemler lokal ( bölgesel ) anestezi ile yapılır ve en ufak bir ağrı veya acı olmaz.

implant4.jpg
implant6.jpg
implant5.jpg
implant7.jpg

Kemikte hazırlanan bu boşluğa daha önceden hekimin röntgen ve ağızda yaptığı incelemeler sonunda uygun gördüğü implant steril bir ortamda paketinden çıkartılarak daha önceden kemik üzerinde hazırlanmış olan yuvasına yerleştirilir.

implant8.jpg
implant9.jpg

Daha sonra implantın osteoentegrasyonunu ( çene kemiği ile kaynaşmasını ) tamamlaması için 6 – 8 hafta beklenir. Bu sürenin sonunda diş etinde küçük bir işlemle gingiva former (diş eti şekillendirici) yerleştirilir. Bu gingiva former bir hafta burada kalır bu süre sonunda diş eti implantla oluşturmasını istediğimiz şekle kavuşmuş olur.

implant10.jpg
implant12.jpg
implant11.jpg
implant27.jpg

Bundan sonraki aşamada çene kemiğine osteoentegre ( çene kemiğine kaynamış ) olmuş implanttan ölçü alınır. Daha sonra bu implantın üzerine abutment ( kesik dişi taklit eden parça ) takılır. Bu parçanında üzerine laboratuvarda hazırlanmış olan diş simante edilir ( yapıştırılır ). Tüm bu işlemler sırasında anestezi ( iğne ) yapılmasına gerek yoktur. Anestezi olmamasına rağmen hiçbir ağrı ya da sızı duyulmaz.

implant17.jpg
implant14.jpg
implant13.jpg
implant15.jpg
implant16.jpg

BİR İMPLANTIN ÖMRÜ NEDİR?

İmplantın ömrü çeşitli etkenlere bağlıdır. Bunlara dikkat edildiği sürece bir sorunla karşılaşma ihtimali minimuma iner. İmplant uygulamalarının ilk başladığı zamanlar uygulanan implantları bile şu anda ağzında taşıyan hastalar mevcuttur.

Bu etkenler:

  1. Ağız hijyeni; dişlerinizi düzenli olarak fırçalayarak iyi bir ağız hijyeni elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra doktorunuzun tavsiyelerini özenle uygulayınız.

  2. Düzenli olarak doktorunuza 6 ayda bir kontrollerinizi yaptırmak üzere uğramanızdır. Unutmayınız ki iyi bir ağız hijyeni hem kendi dişleriniz hem de implantların ömrünü uzatacaktır.

İmplant uygulamalarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Tek diş eksikliğinin implant üstü tek kron ile giderilmesi

implant22.jpg
implant23.jpg
implant24.jpg
  • Bölümlü diş eksikliğinin (serbest sonlanan ve/veya dişler arası eksiklik) vidalanabilen veya simante edilen implant üstü kron/köprüler ile giderilmesi

implant25.jpg
implant26.jpg
implant27.jpg
implant28.jpg
implant29.jpg
implant30.jpg
implant31.jpg
implant32.jpg
implant39.jpg
  • Total protezlerin 2-4 implant yardımıyla overdenture protezlere dönüştürülmesi

implant40.jpg
implant33.jpg
implant34.jpg
  • Alt -üst tam dişsizliğin implant destekler kullanılarak sabit protezlerle giderilmesi.

implant35.jpg
implant37.jpg
implant36.jpg
implant38.jpg
bottom of page