top of page
ortodonti-estetik-ve-klasik-sistemler.webp

ORTODONTİ

Dişlerde ve çene yapılarında meydana gelen pozisyon bozukluklarının düzeltilmesini hedefleyen bir bilim dalıdır.

Süt dişlerinin dökülüp daimi dişlerin çıkması ile oldukça düzgün bir görünüm arz eden diş kavsinde bir takım düzensizlikler görülebilir. Bu düzensizliklerin bir çok sebebi olabilir. Çocuğun doğum şekli, annenin hamilelikte aldığı ilaçlar, beslenme alışkanlığı, emzik ve biberon kullanımı, çürük dişler, vaktinden önce çekilen süt dişleri ve bunun gibi faktörlere bağlı olabildiği gibi genetik faktörlerin de rolü vardır.

Ortodontik tedavi sabit ve hareketli (hastanın takıp çıkarabileceği) tedavi olmak üzere iki çeşittir. Ortodontik tedavilerde yaş faktörü bazı durumlarda önemlidir. Çocuk yaşlarda hastaların tedaviyi kabullenmeleri daha kolay olacağından bu yaşlarda problemin çözümü önemlidir. Ancak erişkin yaşlarda da ortodontik tedavi mümkündür ve hastaların estetik kaygılarını ortadan kaldırabilecek malzemeler kullanılmaktadır. 

SÜT DİŞLERİNİN ÖNEMİ

Ortodontik bozuklukların oluşmasındaki edinsel nedenlerden en sık karşılaşılanı, erken süt dişi kaybıdır. Süt dişi dizisine ilişkin dişte oluşan sorunların en kısa zamanda çözümlenmesi, yani dizinin devamlılığının korunması bu sorunun çözümünü getirecektir.
Yitirilen süt dişi yerlerinin kazanılması için yapılacak harcama, bir yer tutucu ya da herhangi bir klinik tedavi uygulamasının en az 20 - 25 katıdır.Lütfen süt dişlerine gerekli olan özeni gösteriniz.

KULLANILAN MALZEMELER 

Braketler,
sabit ortodontik tedavi prensibinin ana kuvvet aktarıcı unsurlarıdır. Tedavi başında yapıştırılır ve tedavinin sonuna kadar dişlerin üzerinde kalır. İhtiyaçlara göre çeşitleri vardır;

Estetik Braketler

ortodonti

Metal Braketler

ortodonti

Lingual Braketler(dişlerin iç yüzeyinden uygulanıyor)

ort3.jpeg
ort4.jpeg

ORTODONTİK TEDAVİNİN YAŞI

 Sağlıklı diş, diş eti ve kemik olan her olguda ortodontik tedavi yapılabilmektedir. Yaş, tedavinin toplam süresi ve seçilecek teknik ile ilgili bir ölçüttür.Sadece diş dizileri ile sınırlı kalmayıp, çeneleri de kapsayan sorunlar yaşla daha yakından ilgilidir.Çocuğunuzun sağlıklı bir kapanış ilişkisine sahip olabilmesi, sizin göstereceğiniz küçük bir duyarlılığa bağlıdır.Yaşınız ne olursa olsun siz ve çocuğunuz için size "normal" gelmeyen herhangi bir konum değişikliğini kesinlikle bir uzmana kontrol ettirmekten kaçınmayın.

ORTODONTİK TEDAVİNİN ZARARI VAR MI?

Direkt olarak ne materyalin, ne de doğru uygulandığı sürece tedavilerin zararı yoktur.Ancak ülkemizde sık olarak karşılaşılan, uzman olmayan diş hekimlerinin uyguladığı yanlış tedavi yöntemleri ve normal ağız bakımını bile tam olarak yapmayan kişilerde uygulanan tedaviler dolaylı olarak zararlı olabilmektedir.

ort5.jpeg

Tedavi Öncesi

Tedavi Süresi 

18 Ay

Tedavi Sonrası

ort8.jpeg
ort6.jpeg
ort7.jpeg
ort9.jpeg
ort10.jpeg

ÇOCUĞUNUZUN DİŞ DİZİSİ VE ÇENE YAPISI NASIL?

Hiç şüphesiz bütün anne ve babalar, bu soruya iyi yanıtını vermek isterler. Ancak bu yanıtların verilebilmesi için "normal" diş dizisi ve çene kavramlarının tanımlanabilmesi gerekir. Bu tanımı ise size, konunun uzmanı bir diş hekimi yapabilecektir. Bunun için bir Ortodontist'e gitmeniz gerekmektedir.Söz konusu olabilecek tedaviler, çocuğunuzun tüm yaşamını etkileyebilecek önemdedir.

Şimdi anne ve babalara küçük bir test yapmalarını öneriyoruz. Çocuğunuzu veya çocuklarınızı yanınıza çağırarak, dişlerini sıkmalarını önerin ve dikkatle bakın.

 1. Üst diş dizisi, alt diziyi dışından mı kavrıyor? 

 2.  Alt ve üst azılar birbirini karşılıyor mu? 

Bu mini testi ayna karşısında kendinize de uygulayabilirsiniz. Bulduğunuz yanıtları en kısa zamanda bir uzmana doğrulatın.

ORTODONTİK BOZUKLUK YALNIZCA ESTETİK BİR SORUN MU?

Çiğneme fonksiyon yetersizliği, çene eklemi bozuklukları ve fonasyon (konuşma) bozukluğu kişiye göre estetikten daha öncelikli olarak değerlendirilebilecek kriterlerdir.

Ortodontik anomalilerin nedeni kalıtımsal veya edinsel (sonradan kazanılmış) olabilir. Örneğin çürük, enfeksiyon, çekim gibi edinsel nedenler ile uzun süreli yalancı meme, biberon kullanımı, parmak emme, yabancı cisimlerin ağza sokulması gibi kötü alışkanlıklar … Ancak bunların hiçbiri çözümsüz değildir. Ailelerin bunların üzerine eğilmeleri çok kolay çözümler getirebilecektir. 
 

 • Çoçuğum geceleri parmak emiyor dişlerine zarar verir mi? 
  Kötü alışkanlıklar dediğimiz parmak emme, yalancı emzik kullanımı, biberon kullanımı, tırnak yeme v.b alışkanlıklar çocuk 3.5 yaşına geldiğinde halen devam ediyorsa mutlaka bıraktırılmalıdır. Devam etmesi halinde bu alışkanlıkların yarattığı etkiler kalıcı hale gelir ve çocuğun ciddi ve uzun süreli ortodontik tedavi görmesi gerekir. Parmak emme bu alışkanlıklar içinde en zor bıraktırılanıdır. Çocuğunuzda parmak emme teşhis ettiğinizde bir ortodontistin kontrolüne girmenizde yarar var. 

 • Çocuğum gece uyurken horluyor ve gün içinde de ağzı açık duruyor, dişlerinde bazı bozulmalar olduğunu görüyorum bağlantı olabilir mi? 
  Evet. Burnunda soluk alıp vermede güçlük çeken kişiler otomatikman ağızlarından solunum yapmaya başlayarak burunlarındaki problemi kompanse etmeye çalışırlar. Ağız solunumu yapan bireylerde sıklıkla ortodontik sorunlar da meydana gelmektedir. Bu yüzden kulak burun boğaz doktoru ve ortodontist kontrolünde olmanız gerekmektedir.

 

 • Ortodontik tedavinin süresi nedir? 
  Vakanın durumuna, hastamızın yaşına bağlı olarak 6 ay ile 36 ay arasında değişebilir. 

 • Tedavim sırasında nelere dikkat etmem gerekiyor ? Kısıtlamalar var mı? 
  Dişlerinizin üzerine yapıştırılan tellerin( braket) kırılmadan dişlerin yüzeyinde durması tedavinin başarısı açısından önemlidir.Bu sebeple yenilen gıdalara özen gösterilmelidir. Tedaviniz süresince aşağıdaki gıdalardan uzak durmanız gerekmektedir; (ya da küçük parçalara bölerek yemelisiniz) ,

  Sert gıdalar, kuruyemiş, sert şekerler 
  Elma, erik , ayva gibi meyveler 
  Cips 
  Sakız, lokum gibi dişlere braketlerinize yapışabilecek ve temizlenmesi zor olan gıdalar 
  Kola gibi asitli içecekler 

 • Tedavi sırasında ağrı veya hassasiyet olacak mı? 
  Tellerin takıldığı ilk günler yanakların ve dudakların iç yüzeylerinde hafif tahriş ve dişlerde çiğneme sırasında ağrı olabilir. Şikayetlerinizin derecesi ne olursa olsun en fazla 10 gün içerisinde ağzınızda tel olduğunu hissetmeyeceksiniz. 

 • Dişlerim düzeldikten sonra tekrar bozulabilir mi? 
  Dişleriniz düzeldikten sonra telleriniz diş yüzeylerinden çıkartılacaktır. Bu işlemin ardından size mevcut durumu koruması amacı ile pekiştirme aygıtları uygulanacaktır. Eğer bu aygıtlar size önerilen sürelerde kullanılmazsa ve uzun süre kontrole gelinmezse dişlerinizin tekrar bozulma ihtimali vardır.   

 • Dişlerimi düzelttirmezsem ne gibi problemlerle karşılaşabilirim? 
  Dişlerinizdeki düzensizlikler yaşınız ilerledikçe daha şiddetlenecektir. Yani uzun dönemde dişlerinizin görünümü sizi daha çok rahatsız eder bir hal alacaktır. 

  Dişlerinizin düzgün kapanmıyor olması, çene eklemlerinize normalden daha fazla baskı gelmesine sebep olup, uzun dönemde ağız açıp kapama kısıtlamaları, çene kilitlenmesi gibi problemlere yol açabilir. 

  Dişlerinizdeki düzensizlikten dolayı diş araları ve bazı yüzeyleri daha zor temizleneceğinden, çürük oluşumu düzenli diş dizisi olan bir bireye göre daha fazla olacaktır.   

 • Dişlerimde (çocuğumun dişlerinde) ortodontik problemi nasıl teşhis edebilirim? 
  Hastalarımız çoğunlukla köpek dişlerinin yukarda kaldığı şiddetli çapraşıklık durumlarında uzmana danışmaktadırlar. O düzeyde dikkat çekici bir durum yoksa ortodontik sorunlar geç yaşlarda fark edilmekte ve hastalar “bu yaşta tedavi olamam “ diyerek ortodontik tedaviden vazgeçerek ya o şekilde kalmayı tercih ediyorlar yada sağlıklı dişlerini kestirerek protez yaptırmak durumda kalıyorlar. 

  Benim önerim yaşı 3 yaşını aşmış her bireyin, ideal olarak 6 ayda 1, eğer bu çok sık oldu diyorsanız en geç senede 1 kere diş doktoru kontrolüne gitmesidir. Gittiğiniz doktor ortodontist olmasa bile, bilinçli diş doktorları ortodontik problemi teşhis ederek, sizleri uzman kişilere yönlendirecektirler. 

 • Kulaklarımın önünde ağrı var bu ağrının dişlerimdeki bozukluk ile ilgisi olabilir mi? 
  Çene ve yüz sisteminde oluşmuş ağrılar, dişlerden kaynaklanabilir. Ama kesinlikle dişlerden kaynaklandığını söylemek zordur çünkü bu ağrılara yol açabilecek birçok sebep olabilir. Bu tarz bir durumda dişlerin tedavisi yapılması gereken birincil işlemlerden birisidir. 

 • Telleri çıkardıktan sonra dişlerimin üzerinde leke kalır mı? 
  Dişlerin temizliğine hassasiyet gösterilirse leke kalması mümkün değildir. Leke diye bahsedilen renkleşmeler aslında çürük başlangıç alanlarıdır. 

 • Tedavi amacı ile bazı dişlerin çekilmesi gerekiyormuş. Diş eksiltmenin sakıncası var mı? 
  Ortodontik tedavi amacı ile diş çekilmesi hastalarımızın velileri tarafından çoğunlukla istenmemektedir. Halbuki diş çekimi kararı, dişlerin çene kemikleri üzerine yerleştirilemediği durumlarda tedavi sonucunun daha başarılı, elde edilen sonucun daha kalıcı olmasını sağlar.

bottom of page